Dlaczego nie należy chudnąć szybko

„Bo odchudzanie powinno być szybkie…”. Powinno? No nie powinno, absolutnie nie.

Zawsze ceniłem uczciwość, szczególnie wobec samego siebie. Jestem więc uczciwy względem swojego ciała, bo jeśli z mojej winy w ciągu roku przybrało 5kg, to dlaczego mam je teraz zmusić do zrzucenia tychże 5kg – brzemienia ostatniego roku, w dwa tygodnie? Sprawiedliwości za grosz. Czerpałem z życia ile mogłem przez dwanaście miesięcy, mój organizm dzielnie przyjmował wszystko co do niego wrzucałem, więc w nagrodę zaserwuję mu głodówkę. Każdy by się wkurzył, a na pewno zdziwił. Jednak organizm robi coś jeszcze – zabezpiecza się na czas kryzysu. Błyskawicznie włącza tryb oszczędnościowy, spowalnia metabolizm i czeka na okazję do gromadzenia zapasów.
Jednak nie chodzi o sam efekt jojo. Szybka, granicząca z głodówką dieta jest bardzo niezdrowa i może doprowadzić do szeregu schorzeń. Bezsenność, anemia, problemy z narządami wewnętrznymi i układem krążenia, zakwaszenie organizmu czy zaburzenia hormonalne to początek śmiertelnie niebezpiecznej wyliczanki.

Dlaczego wychodząc w zimie z domu ubieramy czapkę, szalik i rękawiczki? Bo jest zimno. To prawda, ale powód jest jeszcze jeden – dbamy o swoje zdrowie, nie chcemy zachorować. To dlaczego przechodząc na dietę zupełnie się tym nie przejmujemy? Czy ważny jest tylko sam jej efekt wizualny? Porównanie jest jak najbardziej na miejscu, ponieważ niektórzy, zwłaszcza drogie Panie, nie zakładają czapki z uwagi na możliwość zepsucia fryzury. Zdrowie schodzi na dalszy plan, byle się pokazać. Należy jednak pamiętać, że natury i biologii nie da się oszukać (na razie), więc każdy zamach na nasze zdrowie jest skrupulatnie notowany i prędzej czy później będzie wypomniany. W rezultacie po jakimś czasie od zakończenia niezdrowej diety pozostanie nam jedynie spustoszenie organizmu i zapewne efekt jojo.

Więcej o zdrowotnych konsekwencjach stosowania diety-cud można poczytać na wyspecjalizowanych portalach, na których wypowiadają się lekarze. Jednak z moim obserwacji wynika, że nie o samą świadomość zagrożenia chodzi, ale o przyćmienie potencjalnymi walorami wizualnymi całej reszty. Od jakiegoś czasu na opakowaniach paczek papierosów pojawiają się przerażające zdjęcia zniszczonych paleniem tytoniu organów. Wg mnie podobne zdjęcia powinny znaleźć się przy każdej diecie, która obiecuje ogromne spadki masy ciała w krótkim czasie lub jest nastawiona na spożywanie produktów z jednej grupy, czyli samych tłuszczy, białka, czy zup. Do uzmysłowienia drugiego rodzaju diet posłużę się jak zwykle porównaniem. Samochód do sprawnego funkcjonowania potrzebuje paliwa, oleju, cieczy chłodzącej, płynu hamulcowego i powiedzmy czynnika chłodzącego do klimatyzacji. Nagle stwierdzamy, że będziemy mu zapewniać jedynie paliwo. Efekt? Na początku wszystko będzie w porządku, ale po jakimś czasie niektóre płyny się zestarzeją, innych ubędzie i w rezultacie kolejne komponenty będą odmawiać posłuszeństwa, aż w końcu samochód się zepsuje.

Każdy odpowiada za siebie, za swoje czyny, zdrowie i życie. Powszechnie też wiadomo, że dzieci powielają błędy swoich ojców (lub matek). Dziecku można tłumaczyć, że nie należy robić tego czy tamtego, ale zapewne i tak to zrobi, poniesie konsekwencje a potem jako dorosły człowiek przekaże nabytą wiedzę swojemu potomkowi. Tego właśnie chciałbym Wam zaoszczędzić, ale czy oszukam ludzką naturę? Mam nadzieję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.